Czym kierować się budując dom energooszczędny?

W Polsce coraz więcej osób decyduje się budować domy energooszczędne. Wszystko dlatego, że takie budynki pozwalają oszczędzić naprawdę bardzo dużo pieniędzy. Oczywiście, na początku trzeba nieco więcej zainwestować – niż w przypadku tradycyjnego budownictwa – ale te koszty zwracają się już po kilku latach.

Aby to jednak było możliwe trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów w czasie budowania takich budynków. Na pewno ważny jest wybór odpowiedniej działki. Dobrze jest, aby wykorzystywała ona maksymalnie energię słoneczną przy ogrzewaniu domu. Warto zatem wybierać działki, które są nachylone w kierunku południowym i mają możliwość usytuowania w taki sposób budynku. Trzeba zwrócić uwagę także na termoizolacyjność przegród zewnętrznych. Muszą one posiadać odpowiedni współczynnik przenikania ciepła.

Wszystko po to, aby osiągnąć i utrzymać pożądaną w pomieszczeniach temperaturę bez większych kosztów. Konieczne jest także zamontowanie szczelnych okien i drzwi. To także ma wpływ na ciepło w pomieszczeniach – szczególnie w okresie jesiennym czy zimowym. Jeśli nie chcecie wydawać dużo pieniędzy na ogrzewanie to warto wybrać takie okna i drzwi, które pomogą wam w przyszłości na tym zaoszczędzić. Dobrze jest zdecydować się na wentylację mechaniczną z wymiennikiem ciepła. Rekuperatory także korzystnie wpłyną na stan waszych portfeli w najbliższych latach. Jeśli chodzi o bryłę budynku to powinna być zwarta i możliwie jak największą – wtedy uzyskacie dużą bezwładność cieplną budynku i mniejsze straty ciepła.