Okna do domu – zasady ich wyboru

Okna to ważny element wykończenia domu odpowiedzialny za ciepło w nim panujące i oświetlenie wszystkich pomieszczeń naturalnym światłem dziennym. Obecnie w ich produkcji znajdują zastosowanie najnowsze, wręcz kosmiczne technologie, a wykorzystywane materiały gwarantują wieloletnią bezawaryjną eksploatację. Jednak kupno wysokiej jakości stolarki okiennej w dobrej, czyli niskiej cenie, nie jest proste i trzeba wiedzieć, na jakie parametry okien należy zwrócić szczególną uwagę.

Najważniejszy jest oczywiście ich dokładnie dobrany wymiar, umożliwiający łatwy montaż w przygotowanych otworach drzwiowych. Budowa domu jednorodzinnego najczęściej zmusza do złożenia indywidualnego zamówienia u ich producenta. Najlepiej w tym celu skontaktować się z jego przedstawicielem, który będzie mógł zapoznać się z projektem i przede wszystkim dokonać stosowanych pomiarów. Trzeba również przemyśleć, z jakiego materiału chcemy mieć okna, a wybór w tym przypadku ogranicza się do trzech najczęściej stosowanych, PCV, drewna i aluminium. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, ale przy zakupie warto sprawdzić staranność wykonania, zarówno ram, jak i takich elementów jak okucia czy uszczelki. Okucia odpowiadają za zamykanie i otwieranie skrzydeł okiennych i są poruszane za pomocą klamki. Z racji, że są to najważniejsze części ruchome okna, nie należy na nich oszczędzać i wybierać okucia tylko znanych i renomowanych marek. Uszczelki okienne dzieli się na przyszybowe i oporowe, a ich rolą jest niedopuszczenie wilgoci do wnętrza profilu okiennego.

Ostatnim elementem okna, wymagającym starannego dobrania jest rodzaj użytych szyb, a w oknach niezależnie, z jakiego materiału zostały wyprodukowane, stosuje się szyby zespolone. Wbrew pozorom jakość szkła ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej izolacji cieplnej oraz ochrony przed hałasem zewnętrznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *