Okna do domu – zasady ich wyboru

Okna to ważny element wykończenia domu odpowiedzialny za ciepło w nim panujące i oświetlenie wszystkich pomieszczeń naturalnym światłem dziennym. Obecnie w ich produkcji znajdują zastosowanie najnowsze, wręcz kosmiczne technologie, a wykorzystywane materiały gwarantują wieloletnią bezawaryjną eksploatację. Jednak kupno wysokiej jakości stolarki okiennej w dobrej, czyli niskiej cenie, nie jest proste i trzeba wiedzieć, na jakie parametry okien należy zwrócić szczególną uwagę.

Najważniejszy jest oczywiście ich dokładnie dobrany wymiar, umożliwiający łatwy montaż w przygotowanych otworach drzwiowych. Budowa domu jednorodzinnego najczęściej zmusza do złożenia indywidualnego zamówienia u ich producenta. Najlepiej w tym celu skontaktować się z jego przedstawicielem, który będzie mógł zapoznać się z projektem i przede wszystkim dokonać stosowanych pomiarów. Trzeba również przemyśleć, z jakiego materiału chcemy mieć okna, a wybór w tym przypadku ogranicza się do trzech najczęściej stosowanych, PCV, drewna i aluminium. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, ale przy zakupie warto sprawdzić staranność wykonania, zarówno ram, jak i takich elementów jak okucia czy uszczelki. Okucia odpowiadają za zamykanie i otwieranie skrzydeł okiennych i są poruszane za pomocą klamki. Z racji, że są to najważniejsze części ruchome okna, nie należy na nich oszczędzać i wybierać okucia tylko znanych i renomowanych marek. Uszczelki okienne dzieli się na przyszybowe i oporowe, a ich rolą jest niedopuszczenie wilgoci do wnętrza profilu okiennego.

Ostatnim elementem okna, wymagającym starannego dobrania jest rodzaj użytych szyb, a w oknach niezależnie, z jakiego materiału zostały wyprodukowane, stosuje się szyby zespolone. Wbrew pozorom jakość szkła ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej izolacji cieplnej oraz ochrony przed hałasem zewnętrznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *